Breaking News

İlgezdi: “Ayasofya böyleyse kim bilir Topkapı ne durumda”

CHP Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Ayasofya’nın 1484 yıllık İmparator kapısının tahrip edilmesine sert tepki göstererek, “1484 yıllık bir tarih tahrip ediliyor, saldırıya uğruyor. Sosyal medya yıkılıyor. Saldırıyı gerçekleştirenler tespit dahi edilemiyor. Ayasofya Güvenlik Müdürü bilgim yok diyor. Sanat tarihimize sahip çıkan bütün dernekler bu işin peşine düşüyorken Bakanlık kılını kıpırdatmıyor. Düpedüz ihmal düpedüz tarih katliamı!” dedi.

CHP Genel Başkan yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 1484 yıllık tarihiyle dikkat çeken, Unesco’nun dünya mirasına eklediği Ayasofya’nın tarihi İmparatorluk Kapısı’nda hasar meydana gelmesini Meclis gündemine taşıdı.

Birinci derecede tarihi yapı olan Ayasofya’ya kasten zarar verme olayının savcılığa taşınması gerektiğini ifade eden CHP’nin Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, konuya ilişkin şunları söyledi:

“AHIR KAPISI DEĞİL 1400 YILLIK TARİHİ KAPI”

“2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 65. Maddesi çok açık. Tescil edilen sit alanları ve korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile korunma alanlarının bu Kanuna göre tebliğ veya ilan edilmiş olmasına rağmen yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarar görmesine kasten sebebiyet verenler iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır. 1400 yıllık bir tarihten bahsediyoruz. Saldırıda bulunmak, tahrip etmek bir yana dursun, içeride fotoğraf çekmenin dahi yasak olduğu tarihi mekânlarımıza saldıranlar nasıl oluyor da tespit edilemiyor? Sanki bir hırsız gelmiş de alelade bir kapıyı zorlamış gibi Bakanlığın bu olaya sessiz kalması çok acı. Bu kapı ahır kapısı değil 1400 yıllık tarihi bir kapı. Savcıları göreve çağırıyorum. Bu utanç verici olaya sebep olanların tespit edilmesi için güvenlik kamera kayıtları yayınlanmalı ve sorumlular 65. Madde uyarınca yargılanmalıdır.”

Öte yandan konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Akkuş İlgezdi sözlerine şöyle devam etti:

“AYASOFYA BÖYLEYSE KİM BİLİR TOPKAPI NE DURUMDA”

“Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bu saate kadar tek bir açıklama yapılmadı! Bu tarihi bir ihanet değil de nedir? Topkapı Sarayı yerleşkesinde yol yapıyoruz diye tarihi eserlere zarar verildiğini fotoğraflarla ortaya koymuştum. Şimdi de  Ayasofya’ya bu yapılıyor. Kültürel değerlerimize sahip çıkmayan bir bakanlık ile karşı karşıyayız. Kültür ve Turizm Bakanlığı kılını kıpırdatmayınca Sanat Tarihi Derneği, konuya ilişkin bilgi almaya çalışmış ancak kamera kaydının dahi olmadığı ifade edilmiş. Soruyorum! Kültür ve Turizm Bakanlığı bu saldırının hesabını soracak mı? Ayasofya için harekete geçildi mi? Geçilmediyse daha neyi bekliyorsunuz? Yıkılmasını mı?”

AKKUŞ İLGEZDİ, BAKAN ERSOY’A SORDU

CHP’li Akkuş İlgezdi’nin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na vermiş olduğu soru önergesi ise şöyle;

1- Ayasofya’da 18.04.2022 tarihinde gerçekleşen tarihi İmparatorluk Kapısı tahribatı güvenlik kameralarınca kayıt altına alınmış mıdır? Alınmadıysa neden alınmamıştır?

2-Söz konusu vahim olay güvenlik kameralarına yansımışsa, şüpheliler hakkında cezai işlem, adli- idari işlemler ve gerekli tahkikatlar başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa nedeni nedir?

3-Söz konusu imparator kapısı tahribatına ilişkin Bakanlıkça resmi bir açıklama neden yapılmamıştır? Bakanlık konuya ilişkin inceleme başlatmış mıdır?

4-Söz konusu olayı ortaya çıkaran Sanat Tarihi Derneği’nin tutanak tutarak kameralardan suçlunun tespit olmasını talep ettiğini bilinmektedir. Derneğin bu talebi yerine getirilecek midir?

5-Ayasofya’da görev yapan nöbetçi güvenlik müdürünün olaya ilişkin ‘bilgim yok’ açıklaması doğru mudur? Doğru ise bu güvenlik zafiyetine ilişkin bakanlığınızın bir müdahalesi olmuş mudur?

6-Bakanlık sorumluları tespit edip 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun Cezalar başlıklı 65. Maddesince yargılanması için suç duyurusunda bulunacak mıdır?

7- Vakıflar Genel Müdürlüğünün açtığını iddia ettiği soruşturma kapsamında kimlerin ifadesi alınmıştır?”

Hibya Haber Ajansı