Breaking News

Kanal Tedavileri

Kanal Tedavileri

Kanal Tedavileri bir dişte fonksiyonel olarak hasar görmüş, çürümüş veya enfeksiyon olan dişleri kurtarmak için uygulanan bir tedavidir.  Kanal tedavisinde dişin siniri ve pulpa denilen diş özü alınarak tamamen iç kısmı temizlenir ve doldurulur.  Bu tedaviden sonra diş uzun yıllar işlevini yerine getirir.  Ancak kanal tedavisine başlama dönemi önemlidir.  Dişin kurtarılabilmesi ve kanal tedavisinin yapılabilmesi için doğru zamanda tedaviye başlanması gerekir. 

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal Tedavileri öncelikle dişte ne kadar çürüme,  deformasyon ve hasar olduğuna bakılır.  Öncelikle bir enfeksiyon olması durumunda enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırılması sağlanır.  Kanal tedavisinde uygulanan ilk aşama dişin ne durumda olduğunu gözlemlemek için röntgen çekip bakmaktır.  Röntgen sonucunda dişte enfeksiyon, çürük durumu tespit edilir.  Ardından lokal anestezi uygulanarak dişin içinde bir delik açılarak enfeksiyonlu bölgeye ulaşılır ve orası temizlenir.  Aynı zamanda da o kanalı belli ölçüde genişleterek sinirleri de aldıktan sonra hipoklorit içeren bir sıvıyla o kanalın içi tamamen temizlenir.  Enfeksiyon tamamen ortadan kaldırdıktan sonra dişin doldurma işlemi yapılır.  Ardından dişin içi tamamen hiç bir boşluk kalmayacak şekilde doldurulur.  

Kanal tedavisi ne kadar sürede yapılır

Kanal Tedavileri Uzun sürede yapılan bir tedavi değildir.  Tek seansta yapılabildiği gibi iki seansta da yapılabilir.  Ancak dişin durumuna bağlı olarak bu süre değişebilir.  Diş kökünde enfeksiyon olması durumunda antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon tamamen ortadan kaldırılır.  Daha sonra yapılması uygundur.  Böyle durumlarda 2 seansta kanal tedavisi uygulanabilir.  Onun dışında tek seansta yapılabilecek bir tedavidir.

Kanal tedavisi uygulanan dişte ağrı olur mu?

Kanal tedavisi dişin kanalına girilerek diş sinirleri alınarak yapılmaktadır.  Bu nedenle kanal tedavisi uygulanan bir diş de dış uyarılardan etkilenmez.  Kanal tedavisi sonrasında birkaç gün dişte hassasiyet veya çiğnemede bir hassasiyet olabilir.  Ancak onun dışında uzun yıllar kullanılabilecek bir tedavidir.

Kanal tedavisi yapılan dişlerde hassasiyet oluşur mu?

 Kanal tedavisi uygulaması dişin işlevselliğini belli ölçüde ortadan kaldıran bir işlemdir.  Yani dişin sinirleri alınır ve diş canlılığını kaybeder.  Dolayısıyla bu onu hassas ve kırılgan hale getirir.  Kanal tedavisi uygulanan dişlerde genellikle çok fazla madde kaybı olur.  O nedenle kanal tedavisi yapılan dişin üzerine en kısa sürede bir Kaplama diş yaptırılması gerekir. Bu konuda kurumumuzdan hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

içerik nedir? eskişehir kuruyemiş