Breaking News

E-Ticaret Yazılımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-ticaret siteleri artık günümüzde sanal mağazacılık anlamında çok ileri bir seviyeye gelmiştir. Girişimci ruhuna sahip kişiler ürün pazarlayarak e-ticaret alanına giriş yapmaktadır. E-ticaret temel anlamda bakıldığında 7 gün 24 saat açık sanal mağaza demektir. Yani fiziksel mağazanın yerel müşteri portföyü ve sınırlı alanlarını aşarak Türkiye’nin her yerine ürün satışı yapabileceğiniz adınızı duyurup e-ticaret yapabileceğiniz sistem olarak ta tanımlayabiliriz.  Sanal mağazacılık gün geçtikçe gelişerek ve farklı ürünler sunarak müşterilerinin dikkatini çekmektedir. Talep edilen ürünleri stok haline getirerek sana mağazacılıkta satışını gerçekleştirerek büyük paralar kazanabilirsiniz.

E-ticaret işlemini yapmak istiyorsanız öncelikle doğru hazırlanmış bir web sitesine sahip olmanı gerekmektedir. Doğru stratejiler kullanılarak oluşturulan profesyonel e-ticaret sitesi ile sizde kısa sürede markanızı duyurabilir; satışlarınızı arttırarak kazanç sağlayabilirsiniz. Doğru bir sanal mağaza ile müşterilerinizin kolay ve güvenli bir şekilde alışveriş yapmasına yardımcı olur. Peki bu markanız için e-ticaret yazılımı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Gelin birlikte göz atalım…

Pazar Araştırması ve Rakip Analizi

Öncelikle seçeceğiniz e-ticaret altyapısının giriş yapmış olduğunuz sektörde ki gereklilikleri sağması gerekmekte. E-ticarete girmeden yapacağınız Pazar araştırması ile ürün maliyetlerini ve ihtiyaçlarınızı; rakip analizi ile de web sitenizde bulunması gereken özellikleri belirleyebilir ve tercih edeceğiniz e-ticaret yazılımını bu seçenekler doğrultusunda tercih edebilirsiniz. E-ticaret yazılımınızın güncel teknolojileri içermesi ve sizlere güncelleme desteği sunmasına özen gösterin.

SEO Uyumlu e-Ticaret

Artık SEO hayatımızda sadece web sitelerinde değil; reklamlarda, uygulama marketlerde, video sitelerinde başta olmak üzere birçok sektörde karşımıza çıkmaktadır. Arama motorlarında bulunabilirlikten reklam performansının artışına kadar birçok etkeni olan SEO, e-ticaret sitenizin vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. SEO uyumlu altyapı, ürün ve içerik yönetimi, görsel optimizasyonu gibi özellikler ile sizde rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Marka ve Sektöre Uygun Tasarım

Tercih edeceğiniz e-ticaret yazılımının tercih sebepleri arasında site tasarımı büyük önem arz etmektedir. Sektörünüze ve markanıza uygun tasarımla sizde fark yaratabilirsiniz. Responsive tasarım ile müşterilerinizin her cihazda sitenize kolayca erişebilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca responsive web tasarım ile sitenizde hem SEO optimizasyonu yaptığınız gibi kullanıcı deneyiminizi de arttırırsınız.  Seçtiğiniz e-ticaret paketleri içerisinde ki tasarım seçenekleri dikkat edilerek e-ticaret yazılımını seçmeniz gerekmektedir.

Entegrasyon Modülleri

e-Ticaret sitelerinde satışları arttıran, kullanımı kolaylaştıran, farklı platformlarla senkronize olarak çalışmayı sağlayan kritik ihtiyaçlardan biri de entegrasyonlardır. Eğer bir pazaryeri sitesinde ürünlerinizi satıyorsanız, muhasebe programları ile stok takibi yapıyorsanız, faturalarınızı farklı yazılımlar üzerinden oluşturuyorsanız, kargo takibi için müşterilerinize kolaylık istiyorsanız sitenize yapacağınız entegrasyonlar ile işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. E-ticaret yazılımı tercih ederken kullandığınız veya kullanabileceğiniz yazılımlar ile modüler yapıda olmasına özen göstermelisiniz.

Güvenli Ödeme Altyapısı ve Ödeme Seçenekleri

e-Ticaret üzerinden ürün satışları genellikle sanal POS yazılımları üzerinden gerçekleştirilir. Tercih edeceğiniz e-ticaret yazılımının anlaşmanız bulunan pos yazılımı ile çalıştığına dikkat etmeli veya daha çok sanal pos alternatifi olan e-ticaret yazılımını tercih etmelisiniz. Ayrıca müşterileriniz alışveriş yaparken size ve sitenize güvenmek isterler. Bu nedenle e-ticaret yazılımınızın güvenlik sertifikası olmalıdır. Ayrıca müşterilerinizin ve sizin tüm bilgilerinizi şifrelemeli, yapılan alışverişlerin güvenle gerçekleşmesini sağlamalı, sitenize karşı yapılacak saldırılara karşı güvenlikli olmalıdır.

Destek, Yardım ve Güncelleme

e-Ticaret yazılımı satın aldıktan sonra yardım, destek gibi ihtiyaçlara gerek duyabilirsiniz. Bu durumlarda tercih ettiğiniz e-ticaret yazılımının sizlere destek ve yardım hizmetini satış sonrası da devam ettirmesi gereklidir. Çünkü e-ticaret siteniz 7/24 açık bir mağaza olduğundan yaşanan teknik aksaklıklarda sitenizin sorunları anlık olarak çözülmelidir. Ayrıca gelişen teknoloji ve dolandırıcılık işlemlerine karşı yazılımınız sizlere güncelleme desteği sağlamalıdır. Gerçekleştirilen güvenlik güncelleştirmeleri ile sitenizin daima korunmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

içerik nedir?