Breaking News

Kalp Çarpıntısı Nedenleri! Prf. Dr. Sedat Köse Anlatıyor!

Prof. Dr. Sedat Köse, günümüzde aritmi konusunda tedavi hizmetleri veren başarılı kardiyologlarımız arasındadır. Ülkemizde bu alandaki en önemli isimlerin başında gelen Köse, yetiştirdiği pek çok uzman ile de ayrı bir yere sahip hekimlerimizden birisidir. Aritmi, kalp ritim bozukluklarının tıp dilindeki karşılığına verilen addır. Kalbin daha hızlı ya da daha yavaş çalışması ile özetlenebilen bu hastalık, kişileri ciddi derecede rahatsız edebilmektedir. Tedavisinde geliştirilen yöntemler ve Köse’nin başarılı uygulamaları ile kolayca üstesinden gelinebilir. Kalp gibi önemli bir organla uğraşacak hekimin, önemli bilgi birikimine ve tecrübelere sahip olması gereklidir. Köse’nin profesyonelliği sayesinde hastalar güven konusunda endişe duymamaktadır.

Ritim bozuklukları farklı tiplerde kendisini gösterebilir. Hastalığın sebepleri de çeşitli olduğundan, tedaviden önce detaylı bir analizin yapılması gereklidir. EKG, ritim holter, efor testi, ekokardiyogram, kardiyak kateterizasyon, elektrofizyolojik çalışma (EPS) gibi teşhis yöntemleri en çok kullanılan yöntemler arasındadır. Test ve tahlillerin sonuçlarına göre uygun tedaviyi seçen Köse, hastalarına titizlikle yaklaşmaktadır. Ritim bozukluklarında uygulanan tedaviler arasında antiaritmik ilaçlar, elektrik şoku ile tedavi, kalp pili, katater ablasyon ve cerrahi müdaheleler sayılabilir. Tıbbi yöntemlerin dışında hastaların da kendilerine dikkat etmesi gereklidir. Tedavi sürecinde stresten olabildiğince uzak durulmalıdır. Sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır. Bu konulara gösterilen özen ile tedavi daha etkili sonuçlar verebilecektir.

kalp çarpıntısı da yaygın şikayetler arasında bulunmaktadır. Çarpıntıların sebepleri genelde çevresel faktörlerden kaynaklanır. Aşırı kafein tüketimi, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, sigara, alkol, kansızlık, tiroit, stres vb. kalp çarpıntılarına neden olmaktadır. Çarpıntı şikayeti yaşayan hastaların yapabilecekleri en önemli şey sakinliklerini korumalarıdır. Panik, çarpıntı şiddetinin artmasına neden olur. Soğuk su ile elleri yıkamak ya da derin nefes olmak rahatlamak amacıyla ilk adımda yapılabilecek uygulamalardır. Nefes darlığı gibi ciddi durumlarda ilk yardım çağrısında bulunulmalıdır. Kalp çarpıntısı bir hastalık olmamakla birlikte kalp ile ilgili rahatsızlıklara dair işaret olabilmektedir.

Prof. Dr. Sedat Köse Hakkında

Sedat Köse, ülkemizin saygın üniversitelerinden biri olan Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nden mezun olmuştur. Uzmanlığını aldıktan sonra yurt dışında da kendini geliştiren Köse, aritmi tedavisinde uygulanan yeni yöntemleri ülkemize getirmiştir. İlk Perkütan Epikardiyal Ablasyon ve Atriyal Fibrilasyon Ablasyon uygulamalarını gerçekleştiren kişi Sedat Köse’dir. Köse hakkında ayrıntılı bilgilere https://www.sedatkose.com/  adresinden ulaşılabilir. Tedavi yöntemleri ile ilgili içerikleri de yine site üzerinde bulunmaktadır.